Какво е необходимо да направим, за да ви наемем за професионален домоуправител?
За да изберете услугите ни като професионален домоуправител, първо трябва да направите Общо събрание на ЕС, на което да се вземе решение за сключване на договор с Техем Сървисис за услугата „професионален домоуправител“. Решението се протоколира. При желание от Ваша страна може да съдействаме и присъстваме на събранието. След това се обсъжда договора за изпълнение на услугата, като го съобразяваме и преправяме спрямо нуждите и потребностите на Вашата ЕС.
Каква е цената на месец? За апартамент ли се плаща или на брой живущи в апартамента?
Нашата цена е на апартамент, тъй като при поддръжката от значение е броят на апартаментите в един вход.
Възможно е и определяне на таксата за управление и поддръжка на базата на броя обитатели.
Възможно ли е да внесете допълнителни корекции в предложения от нас договор?
Да. Договорът се обсъжда и може да се променя според потребностите на ЕС(ЕС). След като уточним всички параметри по договора не добавяме никакви допълнителни клаузи. Клиентите сами решават за какъв срок ще е договора им, като имат и възможността за прекратяването му с едномесечно предизвестие.
Събирате ли стари задължения на неизрядни платци?
Организираме събиране на вземанията за вече ползващи услугите ни клиенти. За инкасиране на суми от неизрядни платци от предходен период (до сключване на договор с Техем) можем оказваме съдействаме при наличие на легитимни документи.
Какви са начините за плащане?
Предлагаме няколко начина за заплащане на сумите, дължими от клиентите за разходите на ЕС.
- На каса на EasyPay, като посочите Техем Сървисис ЕООД за Търговец и абонатния номер на имота
- През системата на ePay, като изберете за Търговец Техем Сървисис ЕООД и абонатния номер на имота
- По банкова сметка на Техем Сървисис ЕООД при
Банка: ИЗИПЕЙ АД
IBAN: BG42ESPY40040059933748
BIC: ESPYBGS1
Като в „Основание“ посочете точен адрес на имота и Вашия абонатен номер.
Какво да направя, ако се промени броят на живущите в моя апартамент?
Съгласно чл.7, ал.3 от Закона за управление на ЕС, всеки собственик или ползвател е длъжен в 15-дневен срок от настъпване на дадена промяна в обстоятелствата около обитаването на даден апартамент да уведоми за това домоуправителя.
Важно: При подадена декларация, промяна в месечните такси настъпва от 1-во число на месеца, последващ месеца на подадената декларация.
Къде мога да видя отчет на приходите и разходите на ЕС?
Водим своевременна и пълна отчетност на приходите и разходите на вашата ЕС. Имате достъп 24/7 до Клиентския портал на Техем -професионален домоуправител, в който са налични детайлни справки за всички приходи и разходи.
Какво да направя, ако сметките за вода са твърде високи?
Високите сметки за вода обикновено се дължат на:
- Стара водопроводна инсталация и наличие на течове.
- липса на отчет на водомерите при някои съседи, които не допускат проверителите за отчет и не подават самоотчет.
- Течаща вода в общите част- санитарно помещение, гаражи, градини и др., която не се отчита посредством измервателен уред (водомер) и се разпределя между всички собственици.
- Стари и неработещи водомери.
Техем Сървисис може да Ви предложи специална оферта за монтиране на радиоводомери за студена и топла вода. При наличие на дистанционни водомери за топла /студена вода отпада необходимостта от посещения на проверител от Софийска вода, няма неотчетени водомери, не е нужно да подавате самоотчети.
Какво да направя, ако тръбите на парното са студени?
Всяка жилищна сграда, свързана с топлопреносната мрежа, разполага със собствена абонатна станция. В случай че налягането е слабо или тръбите са студени, е възможно абонатната станция да има нужда от допълване. В случай на подобен проблем не се колебайте да се свържете с нас.
Какво да направя, ако съседът ме наводни?
Всеки собственик в сграда в режим на ЕС е длъжен със своите действия или бездействия да не причинява вреди на останалите собственици. В тази връзка, в случай на претърпени вреди и имота ви е застрахован за такива събития, то потърсете вашия застраховател или обезщетяване по съдебен път.
Какъв е начинът за разпределяне на разходите за управление и поддръжка на ЕС?
Методите за разпределение на разходите за управлението и поддръжката на ЕС са подробно описани в ЗУЕС.
Съгласно чл. 51., т. 1, разходите за управление и поддържане на общите части на ЕС се разпределят по равно, в зависимост от броя на собствениците, включително ползвателите, обитателите и членовете на техните домакинства, независимо на кой етаж се помещават.
Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6 години, както и от собственик, обитател или ползвател, пребиваващ в ЕС за не повече от тридесет дни в рамките на една календарна година.
В т. 3 е указано, че Общото събрание при мнозинство, повече от петдесет на сто от идеалните части от общите части, е в правото си да реши собственик, обитател или ползвател, който отсъства по-дълго от тридесет дни в рамките на една календарна година, да плаща за времето на отсъствието си само петдесет на сто от разходите за управление и поддържане, посочени в ал. 1. За своето отсъствие, същият следва писмено да уведоми управителя.
Според т. 4, при решение на Общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата да се ползват услугите на портиер, разходите за него следва да се разпределят съгласно условията и по реда на ал. 1 и 3.
В т. 5 се казва, че собственик, обитател или ползвател, упражняващ професия или извършващ дейност в самостоятелен обект на ЕС, свързана с достъп на външни лица, трябва да заплаща разходите за управление и за поддържане на общите части в размер, възлизащ между трикратния и петкратния такъв, който е определен с решение на Общото събрание.
Съгласно текста в т. 6, собственик, обитател или ползвател по ал. 5, трябва да заплаща съответните разходи за поддържане и управление на общите части на сградата в размер, определен в ал. 1, ако за самостоятелните им обекти се ползва отделен вход.
В т. 7 се постановява, че собственици, обитатели и ползватели, които отглеждат животни, подлежащи на извеждане в ЕС, трябва да заплащат разходи за вода, електрическа енергия, отопление, абонаментно почистване на асансьора и уборка на общите части за всяко едно животно, в размер, съответен на един обитател.
Какъв ред трябва да се спазва при свикване на Общо събрание на собствениците?
Общото събрание най-често се свиква чрез покана. Тя се поставя на общодостъпно място на входа на сградата, най-малко една седмица преди определената дата за събранието.
При неотложна ситуация, изискваща незабавно свикване, поканата се поставя поне 24 часа преди това.
Датата и часът на поставяне се отбелязват задължително върху поканата от свикващия Общото събрание. Съставя се и писмен протокол, удостоверяващ това.
Общото събрание се провежда винаги на подходящо за целта място в ЕС, в прилежаща към нея площ или на друго място, близо до нея.
За провеждането на събранието се води протокол, в който следва да се отбележат датата и мястото на провеждането.
Посочват се: дневен ред, явилите се лица, съответните им идеални части от ЕС, номерът на самостоятелния им обект.
От голямо значение е начинът, по който са гласували присъстващите на Общото събрание.
На събранието се вписват всички направени изявления, дадените предложения и приетите решения.
Кой, кога и как трябва да направи регистрацията на ЕС(ЕС) според ЗУЕС (Закона за Управление на ЕС)?
Съгласно ЗУЕС- Чл. 46б. (Нов – ДВ, бр. 57 от 2011 г.):
Управителите или председателите на управителните съвети на сгради или отделни входове в режим на ЕС подават в едномесечен срок от избирането им уведомление в общинските или районните администрации. Уведомлението съдържа имената, адрес и телефон на членовете на управителния съвет или на управителя и адреса на сградата в режим на ЕС, както и адрес за кореспонденция.
Обикновено в посочения от закона срок управителя на УС регистрира ЕС в общината чрез уведомление, че е избран от ЕС. При регистрация трябва да се носи копие от протокола на Общото събрание, на което е избран управителя.
В общия брой обитатели влизат ли малките деца и кучетата? Как се определя таксата за тях?
Съгласно ЗУЕС Чл. 51.
(1) Разходите за управление и поддържане на общите части на ЕС се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.
(2) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6- годишна възраст
(7) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в ЕС животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
Не намерихте отговори на въпросите си?
Свържете се с нас
Обадете ни се
тел.: 0700 1 28 28